Pn - Pt 9.00 – 18.00 577 658 036kontakt@dentiss.com.pl

Wybielanie

Przebarwienia zębów wynika z gromadzenia się barwników zarówno na powierzchni szkliwa, jak i wewnątrz tkanek twardych zęba. Mogą one być efektem istniejących chorób ogólnych np. chorób genetycznych, schorzeń trzustki, zaburzeń hormonalnych, a także chorób krwi.

Co trzeba wiedzieć o wybielaniu?

  • Wybielania zębów próbowano od wieków i na różne sposoby. Używano w tym celu np. popiołu drzewnego, sproszkowanego rogu jelenia, kredy, soli. Warto zwrócić uwagę na sodę – jako wybielacza używały jej nasze babcie i matki, a i dziś jest składnikiem niektórych past do zębów.
  • Zabiegi rozjaśniania zębów środkami chemicznymi są zarezerwowane jedynie dla osób powyżej 16 roku życia. Nie powinni im poddawać się także kobiety w ciąży i epileptycy.
  • Po wybielaniu zwykle pojawia się nadwrażliwość zębów (ustępuje po upływie 1–2 dni).
  • Zęby martwe nie poddają się takiemu wybielaniu i trzeba je rozjaśnić od wewnątrz, a sam preparat wybielający wprowadza się do kanału zęba.
  • Nie można wybielić również plomb i koron, więc może okazać się konieczna ich wymiana, aby całe uzębienie miało jednolity odcień.
  • Przez ok. 2 godziny po zabiegu nie można jeść, a pić wolno wyłącznie wodę mineralną.
  • Przez 2 doby należy stosować tak zwaną białą dietę i unikać takich napojów i pokarmów, które mogłyby zabarwić szkliwo (chociażby kawa, herbata, cola, soki owocowe, buraki, czerwona papryka, jagody). Nie wolno także palić.
  • Efekt wybielania utrzymuje się do 2 lat. Aby spowolnić proces wnikania barwników w szkliwo, warto stosować pasty wybielające.

Jakim systemem wybielają państwo zęby?

Wybielamy metodą nakładkową. Składa się ono z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wybielanie w gabinecie, a drugi to etap domowy. Na pierwszej wizycie stomatolog robi specjalny odlew naszych dwóch łuków zębowych, a na ich podstawie przygotowuje nakładki. Proces trwa około 2 tygodnie.

Najczęściej zadawane pytania:

o co pytają pacjenci?

Czy mogę wybielić zęby samemu w domu?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów obiecujących szybkie i łatwe wybielanie. Prawda jest jednak taka, że zawsze powinniśmy skonsultować nasze działania z lekarzem, ponieważ łatwo zrobić sobie krzywdę. Nawet z pozoru zwykła pasta do zębów może być powodem problemów. Pasty wybielające dość mocno ingerują w strukturę zęba. Łatwo o nadwrażliwość oraz wyrządzenie krzywdy swoim dziąsłom.

Jakim systemem wybielają Państwo zęby?

System nakładkowy. Przebieg procesu opisaliśmy powyżej.

Czy wybielanie nakładkowe jest bezpieczne?

Tak, o ile przeprowadzane jest pod okiem lekarza