Pn - Pt 9.00 – 18.00 577 658 036kontakt@dentiss.com.pl

Endodoncja

Leczenie endodontyczne, a leczenie kanałowe.

Pacjenci często spotkają się z sytuacją, gdy podczas wizyty u dentysty lekarz proponuje leczenie endodontyczne, a nie wszyscy wiedzą co ta nazwa oznacza. Trzeba wiedzieć, że to nic innego, jak znane powszechnie leczenie kanałowe. Endodoncja jest po prostu działem stomatologii, zajmującym się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych.

Kiedy należy leczyć endodontycznie?

Wskazań do leczenia kanałowego/endodontycznego jest wiele:

  • Głębokie ubytki próchnicowe.
  • Planowanie leczenia protetycznego.
  • Urazy mechaniczne zęba (np. złamania).
  • Zgorzele miazgi.
  • Martwica miazgi.
  • Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
  • Nieprawidłowo wykonane wcześniejsze leczenia endodontyczne (np. nieszczelne wypełnienia kanałów, bądź pozostałe w nich fragmenty narzędzi itd.).

Przebieg leczenia kanałowego

Diagnostyka radiologiczna
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego w gabinecie wykonujemy zdjęcie radiologiczne, na podstawie którego możemy określić stan zęba, ilość i przebieg kanałów zęba, tkanek otaczający ząb oraz obecność ewentualnych stanów zapalnych toczących się wokół korzenia/korzeni zębów. W przypadku skomplikowanej budowy zęba, bądź w przypadku ponownego leczenia kanałowego wykonujemy badanie CBCT, czyli tomografię komputerową. Badanie to lepiej pomoże nam zobrazować budowę zęba.

Przygotowanie i przebieg leczenia endodontycznego
Większość leczeń endodontycznych w naszym gabinecie staramy się przeprowadzać jednowizytowo. Warunkiem zakwalifikowania zęba do leczenia kanałowego jest:
– Usunięcie wszystkich tkanek próchnicowych celem oceny stanu korony zęba,
– Szczelna odbudowa brakujących ścianek zęba- jej brak spowoduje ucieczkę płynów płuczących oraz może być przyczyną zaburzeń pomiarów długości instrumentów w kanale, jak i przecieku bakteryjnego w przyszłości niepozwalającego na pełne wyleczenie zęba

Dopiero ząb posiadający odbudowane wszystkie ściany korony jest zakwalifkowany do
bezpiecznego dla pacjenta leczenia kanałowego.

Znieczulenie, koferdam i mikroskop
Większości pacjentów leczenie kanałowe kojarzy się z dużym dyskomfortem i wieloma wizytami. Obecne możliwości stomatologii pozwalają nam na przeprowadzenie leczenia na jednej wizycie, co więcej może być ono bezbolesne i komfortowe dla pacjenta.

Leczenie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym i w koferdamie. Koferdam to taka ochronna guma, która ma za zadanie odizolować leczony ząb od jamy ustnej i zabezpieczyć jamę ustną przed preparatami stosowanymi w trakcie leczenia endodontycznego oraz zapewnić suchość pola zabiegowego i brak dostępu bakterii ze śliny i jamy ustnej do systemu kanałowego zęba.
Mikroskop z kolei pozwala nam na uzyskanie zdecydowanie większej precyzji i jakości leczenia.

Opracowanie, poszerzenie i wypełnienie kanałów
Przy użyciu sekwencji narzędzi ręcznych oraz maszynowych usuwa się zapalne tkanki z kanałów, a następnie poszerza się je celem umożliwienia przepływu płynów i dezynfekcji systemu kanałowego zęba.

Następnie opracowane kanały należy szczelnie wypełnić gutaperką, czyli materiałem specjalnie do tego przeznaczonym. W trakcie leczenia kanałowego wykonywane są kontrolne zdjęcia radiologiczne. W przypadku istniejącego stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba zalecane jest również zdjęcie kontrolne po roku i dalej wg wskazań lekarza.

Odbudowa po leczeniu kanałowym
Ząb po leczeniu kanałowym wymaga zabezpieczenia i odbudowy. Rodzaj wykonywanej odbudowy zależy od wyjściowego stanu zęba, czyli stopnia jego zniszczenia. Typ odbudowy jest ustalany wspólnie z pacjentem po wcześniejszym przedstawieniu potrzeb zęba i korzyści z danego
uzupełnienia.

Warto pamiętać, że leczenie kanałowe zwykle przeprowadzane jest ze względu na pojawienie się w zębie rozległego ubytku próchnicowego drążącego w kierunki miazgi zęba. W zdecydowanej większości przypadków również w chwili rozpoczęcia leczenia kanałowego brak jest juz również
jednej lub więcej ścianek zęba. Ząb jest już wówczas znacznie osłabiony mechanicznie. Może być więc konieczne obniżenie pozostałych ścianek zęba celem obniżenia ryzyka pęknięcia zęba w trakcie leczenia. Często również, ze względu na wyjściowe znaczne zniszczenie zęba sugerujemy
odbudowę protetyczną koroną lub nakładem po leczeniu endodontycznym.

Najczęściej zadawane pytania:

o co pytają pacjenci?

Czy leczenie kanałowe można wykonać na jednej wizycie?

Tak jest to możliwe, jednak wszystko zależy od wielu czynników.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe kojarzy się z tym, że jest zabiegiem bardzo bolesnym. Trzeba wiedzieć, że te czasy dawno minęły, a wizyta pacjenta w gabinecie jest wolna od jakiegokolwiek bólu.

Od czego zależy cena leczenia kanałowego?

Cena leczenia kanałowego zależy od ilości kanałów jakie posiada dany ząb.