Periodontologia jest nauką o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli przyzębiu. Jako dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy
Wśród najczęstszych objawów chorób przyzębia należy wskazać:
Częstym, ale niestety dość często ignorowanym objawem chorób przyzębia jest także suchość w jamie ustanej oraz brzydki zapach z ust. Jeśli mamy pewność, że brzydki zapach nie jest np. konsekwencją zjedzonego wcześniej posiłku, a także stan ten utrzymuje się długotrwale, to nie należy lekceważyć takiego objawu.
Najczęściej powodem jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niedokładne lub zbyt krótkie mycie zębów powoduje odkładanie się na zębach płytki bakteryjnej. Po dłuższym czasie twardnieje, a następnie zmienia się w kamień nazębny. Kamień nazębny często jest źródłem toksyn stanowiących przyczynę stanów zapalnych przyzębia oraz w jamie ustnej.
Inne przyczyny chorób przyzębia to przede wszystkim wrodzone lub nabyte wady zgryzu. Powodem może być także noszenie źle dobranych protez lub bruksizm (zgrzytanie zębami). Choroby przyzębia mogą wystąpić w przebiegu innych chorób (np. cukrzyca czy choroby, w których dochodzi do znacznego obniżenia odporności organizmu jak nowotwory lub HIV).
Na choroby przyzębia cierpią także osoby chorujące na bulimię (częste wymiotowanie jest powodem wytrawienia kwasami żołądkowymi jamy ustnej i powstania wżerów). Choroby przyzębia mogą być także konsekwencją nieprawidłowej diety oraz stylu życia.